
Як не переплатити при купівлі сонячної електростанції
Установка сонячної електростанції в домогосподарстві - вигідне вкладення грошей, що дозволяє економити на енергоспоживанні від загальної мережі і заробляти на «зелений» тариф. Тисячі українських власників приватних будинків вже відчули переваги такого еко-бізнесу. Решту ж зупиняє дорожнеча фотоелектричного обладнання. Ми розповімо, як заощадити на станції.
Основні компоненти сонячної електростанції
Ключовими елементами будь фотоелектричної системи є сонячні панелі і інвертор. Перші можуть бути полікристалічними або монокристаллическими. Якщо немає необхідності в економії простору, ми рекомендуємо брати пристрою на основі полікремнію. Вони не поступаються mono по зносостійкості, але коштують дешевше. У полікристалічних батарей менше ККД, але не набагато, та й той швидше залежить від моделі, ніж від виду використовуваного кремнію.
Сонячний інвертор повинен бути мережевим або гібридним. Автономний перетворювач струму не підходить для комерційних установок, тому ми його не розглядаємо. Гібридний інвертор доцільно встановлювати в домогосподарствах з частими відключеннями централізованої подачі електрики, наприклад, на Закарпатті. Якщо проблеми з електропостачанням - рідкість, краще вибрати мережевий перетворювач, так як він дешевше.
Порада. Станція комплектом варто на 5-10% дешевше. Великі постачальники пропонують акційні знижки на популярні моделі обладнання, тому є сенс відслідковувати пропозиції на сайтах таких компаній.
Яке обладнання вибрати - китайське або європейське
Існує думка, що дешеві товари, зроблені в КНР, за якістю помітно поступаються європейським аналогам. Це не зовсім так. Китайські виробники домінують на світовому ринку сонячних панелей. Вкладаючи величезні кошти в наукові розробки, вони пропонують продуктивні і зносостійкі фотоелектричні модулі, виготовлені із застосуванням передових технологій. Флагманськими вважаються продукти Trina Solar, Jinko Solar, LONGi Solar, JA Solar.
Порада. При виборі сонячних батарей приймайте в розрахунок репутацію виробника і клас вироби (найкращим вважається «А»), а не країну виробництва.
Що стосується китайських інверторів, то тут не все так однозначно. За функціональністю і інтелектуальності перетворювачі з КНР не поступаються німецьким, австрійським або японським продуктам. При цьому серед європейських інверторів є цілком бюджетні, наприклад, Fronius, SMA. До недорогих та якісних відносяться Китайські Інвертори Huawei Solis, Growatt.
Чи можна заощадити на установці?
На доставку і монтаж обладнання в середньому припадає п'ята частина витрат на реалізацію всього проекту. Щоб знизити витрати, вибирайте компанію повного циклу послуг. Такі організації не тільки постачають і продають обладнання, але і проектують, перевозять, будують, сприяють в оформленні «зеленого» тарифу. Деякі компанії надають допомогу в зміні цільового призначення земельної ділянки, збільшенні потужності для приватного будинку.
Ще одна позиція, що дозволяє знизити вартість станції, - системи кріплень для сонячних панелей. Вони можуть бути алюмінієвими або сталевими. Перші використовують переважно на даху, так як, маючи малу вагу, вони не перевантажують покрівельну конструкцію. На землі, як правило, встановлюють сталеві ферми. Це може бути оцинковка або нержавіюча сталь. Нержавіюча сталь коштує на 25-40% дорожче, але і служить удвічі довше - 45-50 років. З огляду на, що сонячна електростанція служить 25-30 років, досить буде і оцинковки.
Отже, розумно заощадити можна на всьому: на сонячних панелях, инверторі, системі кріплень. Дешевше обійдеться станція «під ключ», тому є резон вибирати компанію-постачальника, що виконує ще й монтаж.